A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Дублянська міська рада
Львівська область, Львів

Законодавчі нововведення у сфері запобігання та протидії домашньому насильству

Законодавчі нововведення у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

   07.12.2017 Верховна Рада України  прийняла Закон        України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким впроваджено комплексний підхід до боротьби з цим негативним явищем, введено нові визначення термінів, та інші норми, спрямовані на покращення захисту потерпілих від домашнього насильства.     

Відповідно до Закону, домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.                                                      

    Дія Закону поширюється на таких осіб: 1) подружжя; 2) колишнє подружжя; 3) наречені; 4) мати (батько) або діти одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя (колишнього подружжя); 5) особи, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти; 6) особи, які мають спільну дитину (дітей); 7) батьки (мати, батько) і дитина (діти); 8) дід (баба) та онук (онука); 9) прадід (прабаба) та правнук (правнучка); 10) вітчим (мачуха) та пасинок (падчерка); 11) рідні брати і сестри; 12) інші родичі: дядько (тітка) та племінник, племінниця), двоюрідні брати і сестри, двоюрідний дід (баба) та двоюрідний онук (онука); 13) діти подружжя, колишнього подружжя, наречених, осіб, які мають спільну дитину (дітей), які не є спільними або всиновленими; 14) опікуни, піклувальники, їхні діти та особи, які перебувають (перебували) під опікою, піклуванням; 15) прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти та прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають (проживали) в сім’ї патронатного вихователя.                                                

              Дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству поширюється також на інших родичів, інших осіб, які пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, за умови спільного проживання.  Закон чітко визначив повноваження районних держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Також, визначено відповідні повноваження органів опіки та піклування, служб у справах дітей, органів Національної поліції України, навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, та центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.                                                 

 Крім того, Законом  передбачено створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі , до якого, зокрема,  вноситимуться відомості про працівнка який  їх вносить, про заявника, про потерпілого, відомості про випадок  насильства (дата, час, місце, форма, завдана шкода, короткий опис та ін.). Відомості про кривдника вносяться до Реєстру у разі наявності обґрунтованої підозри вчинення ним насильства, зокрема після підтвердження такого факту шляхом проведення перевірки відповідної інформації уповноваженими суб’єктами.                                                          Особи, яким стало відомо про вчинення домашнього насильства, зокрема якщо постраждалими особами стали або можуть стати діти, зобов'язані невідкладно повідомити про це до районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, уповноважених підрозділів органів Національної поліції України або до цілодобового кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.

…відтепер  вчинення злочину щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах вважається обтяжуючою обставиною при призначенні покарання.

 

 
  Скругленная прямоугольная выноска: …відтепер  вчинення злочину щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах вважається обтяжуючою обставиною при призначенні покарання.

 

 

 

 

 

Крім того, набули чинності зміни до Кримінального кодексу України, відповідно до яких відтепер  вчинення злочину щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах вважається обтяжуючою обставиною при призначенні покарання.

Відповідні зміни також було внесено до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Тепер до переліку категорій осіб, які мають право отримати безплатну вторинну правову допомогу  також належать особи які постраждали від домашнього насильства. 

За дослідженнями Інституту соціологічних досліджень НАН України майже 70 % жінок в Україні зазнають знущання в сім’ї, у тому числі 20% систематично потерпають від побиття з боку чоловіка. Такий високий показник є насамперед наслідком того, що в нашій країні не прийнято розголошувати факти насильства, звертатись у правоохоронні органи з відповідними заявами  та за допомогою у відповідні державні чи громадські організації. Таким чином, кривдники залишаються  непокараними  та продовжують вчиняти насильство у сімї.                                                                            

 У цивілізованому суспільстві немає місця насильству, і ніхто не повинен терпіти знущання над собою, а також мовчати будучи свідком його вчинення. Тому, якщо ви, чи ваші близькі стали жертвою домашнього насильства, негайно повідомте про це в поліцію, а також телефонуйте на гарячу лінію  по запобіганню насильству за тел.  0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарного), або 386 (безкоштовно з мобільного).                                

     Також ви можете отримати безкоштовну юридичну допомогу за адресою: Львівська обл., м. Городок, вул. Львівська 1 а, 3 пов.; тел.: 30-401, 068-419-21-82.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора