A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Дублянська міська рада
Львівська область, Львів

Як прийняти спадщину, коли строки на її прийняття пропущено? Або як поновити строки на прийняття спадщини?

ГОРОДОЦЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ КОНСУЛЬТУЄ

Як прийняти спадщину, коли строки на її прийняття пропущено? Або як поновити строки на прийняття спадщини?

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ЦК України , спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини ( день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою). Якщо спадкоємець  протягом  шести   місяців   не   подав   до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини,  він вважається таким, що не прийняв спадщину.

Варто наголосити, що відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини, він не заявив про відмову від неї.

Проте, для оформлення документів що підтверджують право власності на нерухоме майно, Вам обов’язково потрібно буде звернутись до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину, з підтверджуючим документом спільного проживання з спадкодавцем.  У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки  про реєстрацію його місця проживання, доказом постійного проживання із спадкодавцем   можуть   бути:   довідка    житлово – експлуатаційної організації,     правління    житлово будівельного    кооперативу, відповідного  органу   місцевого   самоврядування   про   те,   що спадкоємець  безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом із ним.

Що робити, якщо Ви проживали окремо від спадкодавця, а шестимісячний термін на прийняття спадщини вже минув? Додатковий строк для прийняття спадщини Ви можете отримати  за рішенням суду. Саме суд може  визначити  спадкоємцю,  який  пропустив  строк  для прийняття спадщини з поважної причини, додатковий строк, достатній  для  подання  ним  заяви про прийняття спадщини. Але зверніть увагу, що причина пропуску шестимісячного строку має бути поважною.

Перш ніж звернутись з позовом до суду, вам необхідно   звернутись до нотаріуса (державного або приватного) та отримати в нього відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.    Акт  смерті  громадянина  і  час   відкриття   спадщини нотаріус  перевіряє шляхом витребування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів цивільного стану. Тому, з метою економії часу, одразу принесіть з собою свідоцтво про смерть спадкодавця.

Отримавши відмову нотаріуса про видачу свідоцтва про право на спадщину, Вам потрібно готувати позовну заяву до суду про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Отримавши рішення суду про додатковий строк, Вам необхідно буде у строки вказані в рішенні звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Слід зауважити, що у випадку пропущення додаткового строку, можливість повторного звернення до суду для отримання додаткового строку – законом не передбачено.

За детальною інформацією звертатися: Городоцьке бюро правової допомоги, м. Городок, вул. Львівська, 1а; тел. (231) 30-401; моб. (068) 419 2182; e-mail: legalaid.gorodok@gmail.com.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора