A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Дублянська міська рада
Львівська область, Львів

10 найпопулярніших запитань при заповненні е-декларацій

    10 найпопулярніших запитань при заповненні е-декларацій

 

Уже стартував цьогорічний сезон подання е-декларацій, і для багатьох суб’єктів декларування процедура їх заповнення викликає багато запитань. Тому, зараз ми розглянемо найпоширеніші з них.

1. Яким законом регулюється? – Законом України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII, поточна редакція 03.08.2017. З цим Законом варто ознайомитись кожному, хто буде подавати е-декларацію.

2. Хто відноситься до членів сім’ї суб’єкта декларування? - особа, яка перебуває у шлюбі із суб’єктом декларування (чоловік/дружина), незалежно від їх спільного проживання. Тобто, навіть якщо ви не проживаєте з своєю дружиною/чоловіком, ви все одно зобов’язані вписати її/його доходи при поданні е-декларації. Членами сім’ї також є всі інші родичі які  проживають разом з вами, з якими ви ведете спільний побут, і маєте спільні права та обов’язки (діти, батьки, особи, які перебувають під опікою і піклуванням, особа з якою декларант не перебуває в офіційному шлюбі, але проживають разом, та ведуть спільне господарство).

3. Що робити якщо вартість майна невідома, або відома у радянських рублях? Чи доведеться проводити оцінку? – ні, оцінку проводити не потрібно! В такому випадку слід зазначити «Не відомо».

4. Станом на яку дату у декларації подаються відомості про об’єкти нерухомості? - станом на останній день звітного періоду, тобто 31 грудня звітного року, якщо декларація подається за рік.

5. Як декларувати об’єкти незавершеного будівництва, об’єкти, не прийняті в експлуатацію, об’єкти, право власності на які не зареєстроване в установленому законом порядку? -  всі ці об’єкти зазначаються у розділі «Об’єкти незавершеного будівництва». Інформація про вартість об’єкта незавершеного будівництва та дату його набуття у власність (володіння чи користування) в декларації не зазначається. Зазначається лише інформація про:  вид об’єкта (житловий будинок, офіс, гараж тощо);  загальну площу об’єкта (якщо відома); реєстраційний номер (якщо відомий і якщо застосовується); місцезнаходження об’єкта;  зв’язок із суб’єктом декларування або членом його сім’ї; власника або користувача земельної ділянки, на якій здійснюється (здійснювалося) будівництво об’єкта.

6. Які доходи та подарунки потрібно декларувати? - У декларації зазначаються доходи суб’єкта декларування та членів його сім’ї, які були отримані або нараховані упродовж звітного періоду. При цьому доходи включають: заробітну плату (грошове забезпечення), отриману як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом; гонорари та інші виплати згідно з цивільно-правовими правочинами;  дохід від зайняття підприємницькою або незалежною професійною діяльністю; дохід від надання майна в оренду (користування); дивіденди;  проценти, бонуси, нараховані у грошовій формі;  роялті;  страхові виплати;  виграші (призи) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора;  призи (виграші) у грошовій формі, одержані за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях;  благодійну допомогу;  пенсію;  спадщину;  доходи від відчуження цінних паперів чи корпоративних прав; - подарунки;  інші доходи.

Доходи декларуються незалежно від їх розміру. Винятком є доходи у вигляді подарунків. Подарунки у формі грошових коштів зазначаються в декларації, якщо розмір таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) сукупно протягом року, перевищує 5 мінімальних заробітніх плат, встановлених на 1 січня звітного року.   

Корисно знати! Кожна особа може дізнатись  розмір своєї нарахованої заробітної плати за допомогою електронного особистого кабінету на офіційному сайті Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua/). Тут також можна дізнатись про свій страховий стаж! Для входу в особистий кабінет потрібна лише наявність електронного цифрового підпису. В особистому кабінеті пенсійного фонду є також багато інших корисних функцій, які обов’язково вам стануть в нагоді.

7. Як декларувати кредит, позику, позичку? - Якщо кредит, позика, поворотна безвідсоткова фінансова допомога (позичка) тощо були отримані суб’єктом декларування або членом його сім’ї упродовж звітного року, то вони повинні бути відображені в розділі «Доходи, у тому числі подарунки» як «Інші доходи» (із зазначенням, про який саме дохід йдеться). Якщо такий кредит, позика тощо були дійсними, тобто не сплачені повною мірою станом на останній день звітного періоду, то вони повинні бути додатково відображені у розділі «Фінансові зобов’язання», незалежно від того, чи були вони отримані у звітному періоді.

8. Що належить до фінансових зобов’язань,  які необхідно відображати у декларації? - У декларації відображаються фінансові зобов’язання суб’єкта декларування та членів його сім’ї, які є дійсними станом на останній день звітного періоду. Під фінансовими зобов’язаннями у цілях декларування розуміються:  отримані кредити, позики; інші кошти, які були позичені суб’єкту декларування або члену його сім’ї іншими особами, зокрема поворотна безвідсоткова фінансова допомога, отримана і не повернена у звітному періоді суб’єктом декларування або членом його сім’ї; зобов’язання за договором лізингу;  зобов’язання за договором страхування;  зобов’язання за договором недержавного пенсійного забезпечення; несплачені податкові зобов’язання;  інші зобов’язання (у декларації необхідно зазначити, які саме).

9. Які видатки і правочини потрібно вказувати у декларації? - Відповідно до пункту 10 частини першої статті 46 Закону, у декларації зазначаються видатки та всі правочини, вчинені у звітному періоді, на підставі яких у суб’єкта декларування виникає або припиняється право власності, володіння чи користування на об’єкти декларування, зазначені у пунктах 2-9 частини першої цієї статті. При цьому встановлено поріг декларування для видатків – якщо окремий видаток перевищує 50 МЗП, встановлених на 1 січня звітного року, то він повинен бути відображений у декларації. Таким чином, зроблені у звітному періоді видатки не сумуються, у декларації зазначається інформація про кожний окремий видаток, якщо він перевищує зазначену межу.

10. Чи потрібно декларувати роботу за сумісництвом, яка виконувалася впродовж звітного року, якщо станом на 31 грудня вона вже не виконується?Обов’язково! Відповідно до пункту 11 частини першої статті 46 Закону, у декларації зазначаються відомості про посаду чи роботу, що виконується або виконувалася за сумісництвом. Тобто, потрібно декларувати займану посаду за сумісництвом незалежно від того, який період часу у звітному році декларант її займав, та незалежно від того чи була вона оплачуваною. Також слід наголосити, що робота за сумісництвом членів сім’ї не декларується.

Нагадуємо, що декларацію потрібно подати до 1 квітня поточного року, і ми рекомендуємо не відкладати це на останній день, адже велике навантаження на систему в останні дні терміну подання декларацій може призвести до технічних несправностей реєстру декларацій, внаслідок яких вам може не вдатись подати її вчасно. А якщо у вас виникнуть  запитання  стосовно заповнення е-декларацій,  звертайтесь в Городоцьке бюро правової допомоги!

Нагадуємо, що Городоцьке бюро правової допомоги в рамках реалізації проекту Міністерства юстиції України «Я маю право!» надає безкоштовні юридичні консультації всім верствам населення.

Наша адреса:  м. Городок, вул. Львівська 1а, 3 пов., тел.: (231)30-401;                   моб.(068)419 21 82.

                                                                        головний спеціаліст Городоцького бюро правової допомоги Гаврилів Л.М.

 

Уже

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора