A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Дублянська міська рада
Львівська область, Львів

Деякі питання оподаткування доходу від продажу чи спадкування нерухомості

Питання оподаткування доходів від продажу та спадкування нерухомості врегульовано статтями 172, 174 Податкового кодексу України.                                 

      Відповідно до пункту 172.1. дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.                         

  Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.        

         Як бачимо, законодавець визначив конкретні умови, при яких дохід від продажу нерухомості не оподатковується:           

              1. Якщо це є перша операція з продажу квартири за один календарний рік;    

              2. Квартира перебуває у власності продавця понад три роки. При цьому, дана умова не вимагається у випадку, якщо квартира була отримана у спадщину.  

         В іншому випадку, продавцеві доведеться сплатити податок у розмірі 5 % та військовий збір 1, 5 % від суми одержаного доходу. Дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче обов’язкової оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої незалежним сертифікованим експертом.                         

              При оформленні спадщини у яку входить нерухоме майно звільняються від оподаткування об’єкти, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, до яких відносяться діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, батьки та рідні брати і сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.               Також, за нульовою ставкою оподатковується отримана спадщина особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, та коли нерухоме майно успадковується дитиною-інвалідом.  В інших випадках дохід від отриманого в спадщину майна оподатковується за ставкою 5 %.  У випадку  прийняття спадщини  від спадкодавця-нерезидента, та у випадках спадкування спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 %.

                                                 Гаврилів Л.М.,   фахівець Другого львівського місцевого центру з надання безоплатної  вторинної правової допомоги.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора