A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Дублянська міська рада
Львівська область, Львів

21.02.2017р. Гаряча лінія "Декларування"- важливі роз’яснення

21.02.2017р. Гаряча лінія "Декларування"- важливі роз’яснення

Сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія» у Жовківському відділенні Личаківської ОДПІ

З 1 січня 2017 року стартувала кампанія декларування доходів громадян, одержаних у 2016 році.
 З метою надання допомоги платникам податків під час декларування доходів,  жовківські податківці провели сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему:
«Декларування доходів громадян, отриманих у 2016 році».
На питання платників відповідав заступник начальника – начальник Жовківського  відділення Личаківської  ОДПІ Богдан Звізло.
Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання, з якими платники зверталися на «гарячу лінію»:
Питання: Кому обов’язково слід подати декларацію про майновий стан і доходи?
Відповідь:
Платник податку зобов’язаний подати податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року та самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, якщо протягом календарного року він отримав доходи, зокрема:
- від осіб, які  не є податковими агентами (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи);
- від надання рухомого майна або нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм), якщо орендар та орендодавець фізичні особи;
- сума заборгованості платника податків, за якою минув строк позовної давності (крім податкової), яка перевищує за 2016 рік  689,00 грн.;
- інвестиційний прибуток;
- будь-які іноземні доходи;
- нецільову благодійну допомогу, якщо її загальна сума протягом 2016 року перевищує 1930 грн.;
- доходи у вигляді спадщини та подарунків, які підлягають обов’язковому декларуванню та при нотаріальному посвідченні яких податок не сплачувався;
- в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду тощо.
Питання: Хто звільняється від  обов’язку подання річної податкової декларації?
Відповідь: Платники податку звільняються від обов’язку подання декларації незалежно від виду та суми отриманих доходів, якщо  вони:
- перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;

- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;
- є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року.
Обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:
- від податкових агентів, які згідно з р.ІV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- виключно від  податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ПКУ;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до   р. ІV ПКУ;
- у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 ПКУ.
 

Питання: В який спосіб можна подати декларацію?
Відповідь: Податкова декларація подається до органів ДФС в один із таких способів за вибором платника податку:
- особисто платником або уповноваженою на це особою;
- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення (але не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання декларації);
- засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, але не пізніше закінчення останньої години граничного строку подання.

Фізичні особи можуть подати Декларацію в електронній формі через Електронній кабінет платника на офіційному веб-порталі ДФС. Для цього у відкритій частині Електронного кабінету платника передбачена можливість для заповнення, збереження та роздруківки декларації, а в розділі «Введення звітності» особистого кабінету з використанням ЕЦП можна подати її в електронному вигляді.

Питання: Куди подається податкова декларація?
Відповідь: Подавати податкову декларацію необхідно до податкової інспекції за місцем проживання платника податку згідно з реєстрацією в паспорті (податковою адресою).

Податкова декларація заповнюється і підписується платником особисто або це може зробити інша особа, нотаріально уповноважена платником податку, чи визначена законом. За малолітніх та неповнолітніх дітей (до 18 років) декларацію подають (заповнюють та підписують) їх батьки (опікуни, піклувальники).

Питання: Які терміни подачі громадянами податкової декларації, сплати податку, донарахованого за річною податковою декларацією або отримання надміру сплаченої суми податку?
Відповідь: Платники податку, які згідно з розділом ІV ПКУ зобов’язані подавати декларацію  подають її до 1 травня 2017 року (в 2017 році останній день подання декларації – 03 травня).

Подання декларації для платників, які бажають скористатись правом на податкову знижку- протягом 2017 року (тобто до 31 грудня 2017 року).

Податкова декларація подається громадянами до податкової інспекції за місцем реєстрації платника податку.

Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня 2017 року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею річній податковій декларації.

Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Питання: Хто має право на податкову знижку?

Відповідь: Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, визначено пунктом 166.3 статті 166 Кодексу. До цього переліку включається:

    Частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 Кодексу (підпункт 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 та ст. 175 Кодексу);
    Пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям, які на дату перерахування (передачі) коштів та майна відповідали умовам, визначеним пунктом 133.4 статті 133 Кодексу (підпункт 166.3.2 п. 166.3 ст. 166 Кодексу);
    Сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення (підпункт 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Кодексу);
    Страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення (підпункт 166.3.5 п. 166.3 ст. 166 Кодексу);
    Суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій або оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита (підпункт 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 Кодексу);
    Суми коштів, сплачених у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива (підпункт 166.3.7 п. 166.3 ст. 166 Кодексу);
    Суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним (підпункт 166.3.8 п. 166.3 ст. 166 Кодексу).

Питання: Чи потрібно подавати декларацію про майновий стан і доходи у разі отримання спадщини чи подарунку?

Відповідь: Відповідно до ст. 174 Податкового кодексу України при оподаткуванні спадщини чи подарунку застосовуються такі ставки податку на доходи фізичних осіб: нульова ставка, 5%, а також 18%.

За нульовою ставкою оподатковується, зокрема, вартість власності, отриманої від члена сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені).

Ставка податку 5% застосовується для будь-якого майна, отриманого від осіб, що не є членами сім’ї першого ступеня споріднення.

Якщо ж спадщину отримує спадкоємець від спадкодавця-нерезидента або спадкоємець-нерезидент від спадкодавця-резидента, ставка податку становить 18%.

У податковій декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік громадяни відображають суму отриманого доходу за звітний рік та визначають податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за одною із вказаних ставок та військового збору 1,5%.

Громадяни, які одержали дохід у вигляді спадщини чи подарунку, який оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Питання: Чи змінилася форма декларації?

Відповідь: З 01 січня 2017 року наказом Мінфіну від 15.09.2016 №821 змінено форму податкової декларації про майновий стан і доходи, яка подається фізичними особами – платниками податку на доходи фізичних осіб та військового збору  у випадках, передбачених розділом IV Податкового кодексу України .

Зміни у формі декларації здійснено для зручності та скорочення часу, що витрачається платниками податків на заповнення декларації, а також з урахуванням змін до податкового законодавства.

Кількість додатків до декларації зменшено з чотирьох до двох. У зв’язку із запровадженням ставки податку у розмірі 18 відсотків замість 15/20 відсотків, скасовано додаток до декларації, який передбачав здійснення перерахунку податку на доходи фізичних осіб при отриманні доходів від двох та більше податкових агентів, у випадках передбачених п.п. «є» п. 176.1  Кодексу. Отже, тепер платники податків за результатами річного декларування не повинні проводити перерахунок податку на доходи фізичних осіб та заповнювати окремий додаток.

Також для зручності платників податків скасовано додаток до декларації, в якому платник податків здійснював розрахунок податкових зобов’язань з отриманих іноземних доходів. Тепер сума отриманих іноземних доходів (перерахованих у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів), відповідні податкові зобов’язання, інформація щодо країни походження доходу та назви валюти відображається в декларації без заповнення окремого додатку.

Отже, на сьогодні у додатках до декларації платник здійснює розрахунок податкових зобов’язань лише за доходами, база оподаткування яких розраховується з урахуванням понесених витрат, а саме: при визначенні інвестиційного прибутку (додаток Ф1) та при розрахунку  податкових зобов’язань самозайнятими особами (додаток Ф2).

Крім того, для зручності платників податків у відповідних рядках декларації (додатків до неї) зазначені ставки податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Також, платники податків, які отримали доходи від продажу (обміну) об’єктів рухомого та нерухомого майна, які згідно з Кодексом не підлягають оподаткуванню, при заповненні декларації такі доходи відображають у окремому рядку.

Питання: Чи передбачена відповідальність за неподання декларації про майновий стан та доходи?

Відповідь: Оскільки подання податкової декларації є обов’язком платника податку, то у разі її неподання або подання після граничного строку подання декларації (після 03.05.2017 року), відповідно до п.120.1 Податкового кодексу України до такого платника застосовується штраф у розмірі 170 гривень

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора